Քաղաքաշինության բնագավառում 2025 թվականի ստուգումների տարեկան ծրագրով նախատեսված 265 ստուգումներից իրականացվել է 176-ը։ 89 օբյեկտ չի ստուգվել հետևյալ պատճառներով՝
ավարտական ակտի կամ այն ստանալու դիմումի, դրական եզրակացության, շահագործման թույլտվության առկայության՝ 20 օբյեկտ.
փաստացի շինարարական աշխատանքների բացակայության՝ 34 օբյեկտ, որից 4-ի շինարարության թույլտվության ժամկետն ավարտվել է.
պատասխանատու անձին և/կամ շինարարության վայրը չհայտնաբերելու՝ 1 օբյեկտ.
խոչընդոտելու՝ 1 օբյեկտ, որի շինարարության թույլտվության ժամկետն ավարտվել է.
շինարարական աշխատանքներն ավարտված լինելու հիմքով՝ 7 օբյեկտ, որից 1-ի շինարարության թույլտվության ժամկետն ավարտվել է.
ՌԴ ռազմաբազայի տարածքում գտնվելու հիմքով՝ 1 օբյեկտ. 29 - շին. թույլտվությունը դադարեցվելու հիմքով՝ 1 օբյեկտ։
Շինարարական աշխատանքները 2025թ. վերջին օրերին սկսելու հիմքով՝ 1 օբյեկտ. շին. թույլտվության փոփոխության պատճառով կրկնության՝ 4 օբյեկտ. դատական վարույթում գտնվելու՝ 2 օբյեկտ: Շինարարական աշխատանքների չիրականացման հիմքով 17 օբյեկտ ներառվել է 2026 թվականի ստուգումների տարեկան ծրագրի մեջ։
Միաժամանակ 2025 թվականին իրականացվել է 27 ոչ պլանային ստուգում, որից 9-ը պետական մարմիններից ստացված գրությունների, իսկ 6-ը՝ հանրության բողոքների հիման վրա։
Իրականացվել է նաև 2024 թվականից ընթացքի մեջ գտնվող 35 ստուգում։ Ընդհանուր առմամբ իրականացվել է 237 ստուգում, որոնք ըստ տարածքային միավորների բաշխված են հետևյալ կերպ` Վայոց Ձոր՝ 3, Տավուշ՝ 2, Արարատ` 17, Սյունիք՝ 10, Արագածոտն՝ 14, Կոտայք՝ 25, Գեղարքունիք՝ 2, Լոռի՝ 8, Արմավիր՝ 17, Երևան՝ 131։
2025 թվականին ստուգումների արդյունքում խախտումների բացակայության վերաբերյալ կազմվել է 85 տեղեկանք, (2025 թվականին ստուգաթերթով իրականացված 229 ստուգումների արդյունքում արձանագրվել է 729 խախտում, իսկ ՀՀ կառավարության 1998 թվականի հոկտեմբերի 12-ի թիվ 624 որոշմամբ սահմանված կարգով իրականացված 8 ստուգումների արդյունքում՝ արձանագրվել է 12 խախտում։
Շինարարություն իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտների (կապալառու) մոտ հայտնաբերվել է 281 խախտում։ Առավել կրկնվող խախտումներն են.