2025 թվականի ստուգումների տարեկան ծրագրով էներգետիկայի և էներգասպառման բնագավառում 117 տնտեսավարող սուբյեկտի մոտ իրականացվել է 125 ստուգում, որից թվով 10 ստուգման արդյունք ամփոփման փուլում է, այդ թվում՝ ԳԱԶՊՐՈՄ ԱՐՄԵՆԻԱ և ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԷԼԵԿՏՐԱԿԱՆ ՑԱՆՑԵՐ ՓԲ ընկերությունների տարածքային բոլոր 11 մասնաճյուղերում իրականացված ստուգումների։
Տնտեսավարող սուբյեկտից ստացված գրության հիման վրա իրականացվել է 1 ոչ պլանային ստուգում։
Ամփոփվել է 2024 թվականի ստուգումների տարեկան ծրագրով նախատեսված 3 օբյեկտի ստուգում։
Միաժամանակ իրականացվել է 41 վերստուգում։ Այսպիսով, Տեսչական մարմնի կողմից էներգետիկայի և էներգասպառման բնագավառում 2025 թվականին ընդհանուր առմամբ իրականացվել է 126 ստուգում և 41 վերստուգում։
2025 թվականի ստուգումների արդյունքում արձանագրվել է 4466 խախտում։
Ստուգումների արդյունքում կազմվել և տնտեսավարող սուբյեկտներին է տրամադրվել պարտադիր կատարման միջոցառումները և դրանց կատարման ժամանակացույցը սահմանող 115 կարգադրագիր։
Էլեկտրաէներգետիկայի բնագավառում և էլեկտրասպառման ոլորտում 67 տնտեսավարող սուբյեկտի (կամ դրա մասնաճյուղերի) տեխնիկական ստուգումների արդյունքում գրանցվել է 977 խախտում, ինչը կազմում է բացահայտված ընդհանուր 4466 խախտումների 21,9%-ը։
Գազի համակարգի 107 տնտեսավարող սուբյեկտի (կամ դրա մասնաճյուղի) տեխնիկական ստուգումների արդյունքում բացահայտվել է 2377 խախտում։
Գազաբաշխման և գազասպառման միջին և բարձր ճնշման 107 էներգատեղակայանքի տեխնիկական ստուգումների արդյունքում բացահայտվել է 879 խախտում։
Այլ էներգատեղակայանքների տեխնիկական ստուգումների պատկերը հետևյալն է՝ գազի գազափոխադրման համակարգի` բարձր ճնշման 3 էներգատեղակայանքներում ՝ 62 խախտում